Yüz Tanıma Nedir?

Yüz tanıma teknolojisi minimum seviyede sorun üreten ve en hızlı çalışan biyometrik teknoloji olarak bilinmektedir. En belirgin bireysel kimlik olan insan yüzü ile çalışır. Yüz tanıma alanında yapılan çalışmalarda elde edilen başarıların sonucunda yüz tanıma teknolojisi son yıllarda büyük bir atılım göstermiştir. Yüz tanıma teknolojisi sayesinde kart kaybetme ve şifre unutma gibi sıkıntılar tamamen ortadan kalkar. Bu durum kullanıcılar için büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

İnsanların ellerini bir okuyucuya yerleştirmeleri veya gözleri ile bir tarayıcıya bakmak zorunda kalmaları yerine, yüz tanıma sistemi belirli alanlarda kişilerin resmini sessizce çekecektir. Hiçbir engelleme veya gecikme olmamakla birlikte kişiler çoğu zaman durumun farkında bile olmamaktadır. Bu yüzden sistemden geçen kişiler gözetlendiklerini veya özellerine girildiklerini asla düşünmezler, fark edemezler. Yüz tanıma sistemi dijital bir video kamera ile bir kişinin yüz görüntülerini analiz etmektedir. Gözler, burun, ağız ve çene kenarlarında bulunan mesafeler de dahil olmak üzere, tüm yüz yapısının ölçümünü sağlar. Bu ölçümler bir veritabanında saklanmaktadır. Bir kullanıcı kamera önüne geldiği zaman yapılacak karşılaştırmalar için bu veritabanındaki bilgiler kullanılır.

Her yüz birbirinden farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Her insan yüzü yaklaşık olarak 80 düğüm noktasına sahip olarak yaratılmıştır. Yüz tanıma teknolojisi sayesinde elmacık kemiklerinin şekli, burun genişliği, göz çukurlarının derinliği, gözler arasındaki mesafe ve çene hattının uzunlukları gibi tüm yerlerin ölçülmesi sağlanır.Bir cevap yazın